2018 eSpor Özeti

 eBrawler geliyor!
 • Henüz yapım aşamasındayız.
 • Sitemizi şimdiden denemeye başlayan herkese teşekkürler!
 • E-posta listemize kaydolarak siteye dair en güncel haberlere ulaşabilirsiniz. 
 •  İlk oyunlarımız Fortnite, PUBG ve LoL olacak, sıkı durun!
author image Ege Barış Öncü | 0 Yorum | Ocak 7, 2019

Selam Brawler!

Geride bıraktığımız sene eSpor camiası için çok keyifli ve bir o kadar da heyecanlı bir yıldı. Dünyayı kasıp kavuran Battle Royale rüzgarı ve bununla birlikte karşımıza çıkan iki büyük oyun gördük: Fortnite ve Player Unknown’s Battlegrounds. Artan turnuva ödülleri ve oyuncu maaşları da gösteriyor ki eSporcu olmak artık kendi başına bir meslek. Her gün gelişen bu camiada bu sene de eSpor takipçilerinin favorilerinden League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Fortnite ve daha bir sürü oyunun birbirinden eğlenceli turnuvalarını takip etme fırsatı oldu. Haydi gelin birlikte 2018’in eSpor Özetine bakalım.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————

League of Legends:

 

2018 League of Legends için standart bir seneydi: Yüzlerce turnuva, milyonlarca oyuncu ve tabii ki milyonlarca Doları bulan ödüller. 2018’de League of Legends’ın en büyük iki turnuvası da şöyle:

 

 • 2018 World Championship:

Riot Games’in her sene düzenlediği League of Legends’ın en prestijli ve en büyük para ödüllü turnuvası: Tam olarak 6,450,000 Dolar. Bu sene de büyük karşılaşmalara sahne olan turnuvada final maçı Invictus Gaming ve Fnatic arasında oynandı ve gülen taraf Invictus Gaming oldu ve birincilik ödülü olan 2,418,750 Doları evine götürdü.

 

 • Mid-Season Invitational 2018:

Riot Games’in düzenlediği yerel turnuvaların kazananlarının davet edildiği bu turnuvada Türkiye’den SuperMassive eSports’u izleme fırsatımız oldu.Toplam 1,370,520 Dolar ödül verilen bu turnuvada Supermassive 34,263 Dolar ödül kazandı. Büyük çekişmelere sahne olan bu turnuvanın kazananı ise Çin’den katılan Royal Never Give Up takımı oldu. Rakibi KING-ZONE DragonX’i 3-1 yenen takım 1. ödülü olan 527,650 Doları kasasına götürmeyi başardı.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Counter Strike: Global Offensive:

 

Bir klasik haline gelmiş Counter Strike serisinin en son oyunu olan Counter Strike: Global Offensive 2018 yılında da hareketli bir eSpor yılını geride bıraktı. 2018’de Counter Strike: Global Offensive’in en büyük iki turnuvası da şöyle:

 

 • ELEAGUE Major: Boston 2018:

ELEAGUE’in düzenlediği ve Valve’in sponsor olduğu ve toplam ödülün 1,000,000 Dolar olduğu turnuva ABD’nin Boston şehrinde yapıldı ve 24 takımın katıldığı turnuvada kazanan Cloud9 oldu. Finalde rakibi FaZe Clan’i 2-1’lik skorla geçen Cloud9 500,000 Dolarlık ödülü almaya hak kazandı.

 

 • FACEIT Major: London 2018:

2018’in ikinci yarısında da Valve’in sponsor olduğu bu büyük turnuvayı takip etme şansımız oldu. Turnuvanın toplam ödülü senenin bir diğer turnuvası olan ELEAGUE Major gibi 1,000,000 Dolardı. FACEIT’in düzenlediği ilk büyük turnuva olan FACEIT Major: London 2018, 24 takıma ev sahipliği yaptı ve finalde rakibi Natus Vincere’yi 2-0 ile geçen Astralis turnuvayı kazandı. Astralis 1. ödülü olan 500,000 Doları evine götürdü.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Fortnite:

2018’in en sansasyonel oyunu olan Fortnite aynı zamanda bu yılın en çok oynanan oyunu. Bunun yanında 2018 Fortnite adına turnuva anlamında çok da hareketli geçmedi ama Epic Games 2019 yılı için toplam 100,000,000 Dolar ödül bütçesi ayırdığını ve bu bütçeyle çeşitli turnuvalar yapılacağını söyledi. Bununla birlikte 2018 yılında Fortnite’ın 2 büyük etkinliği vardı, haydi gelin birlikte göz atalım.

 

 • Fortnite Fall Skirmish Series – Clubs:

5 adet takımın oluşturulduğu ve oyuncuların bu takımlara eşit sayıda yerleştirildiği uzun süreli bir turnuvaydı Fall Skirmish. 6 hafta süren bu turnuvada her hafta çeşitli oyun modlarında oyuncular takımları için puan topladılar ve 6 hafta sonunda takımlar aldıkları puanlara göre sıralandı. Turnuvada toplam dağıtılan ödül ise bir hayli fazla: 10,000,000 Dolar! Turnuva sonunda kazanan takım Dusty Dogs oldu ve toplam 1,500,000 Dolar ödül kazandılar. Şimdi de bayrakları asma zamanı: Bu turnuvada Türkiye’den tam 19 oyuncumuz vardı ve toplam 157,500 Dolar ödülü kazanıp bizi gururlandırdılar.

 

 • Winter Royale:

Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere 2 bölgede yapılan bu turnuvada önce elemeler ve ardından herkesin favorisi olan Battle Royale modunda karşılaşmalar şeklinde devam etti. Elemeler sonrası 200 kişinin katıldığı turnuvada her bölge başına 500,000, toplamda 1,000,000 Dolar ödül dağıtıldı.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Player Unknown’s Battlegrounds:

 

2018’in bir diğer iddialı oyunu olan Player Unknown’s Battlegrounds popülerliğini Fortnite’a kaptırmasına rağmen hala dünya’nın en ünlü oyunlarından biri ve şu anda da Steam platformunda en çok oynanan oyun. Bununla birlikte biz oyun severleri Battle Royale moduyla ilk tanıştıran oyun da diyebiliriz. 2018 yılında PUBG’nin en kayda değer turnuvası ise şöyle:

 

 • PUBG Global Invitational 2018:

Bu sene ilki düzenlenen ve toplamda 2,000,000 Dolar para ödülü dağıtılan PUBG Global Invitational veya kısaca PGI birinci ve üçüncü kişi bakış açıları olmak üzere 2 kulvarda yarışan takımları test etti. Birinci kişi bölümünün kazananı Çin’den katılan Oh My God adlı takım oldu ve 430,000 Dolarlık ödülü almayı başardılar. Turnuvanın üçüncü kişi kategorisinin kazananı ise Güney Kore’nin Gen.G Gold takımı oldu ve 1. ödülü olan 420,000 Doları evlerine götürmeye hak kazandılar.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Dota 2:

 

MOBA türünün ilk oyunu DotA’nın modern sürümü olan Dota 2 bir çok kişinin “bu oyun artık öldü” demesine hiç aldırmadan yoluna devam ediyor. Çok hareketli bir eSpor sahnesine sahip olan Dota 2 bu sene de dünyanın en büyük turnuvalarını yapmaya devam ediyor. Haliyle bu kadar büyük paralardan söz edilirken eSporcuların da bu oyuna olan ilgisinden bahsetmeye gerek yok. İşte Dota 2’nin 2018’deki en büyük 3 turnuvası:

 

 • The International 2018:

Valve’in 2011’de ilkini düzenlediği The International ya da kısaca TI’ın birincilik ödülünün 1,000,000 Dolar olduğunu duyan herkesin adeta dudağı uçuklamıştı. O yıldan bu yana ödüllerde inanılmaz artışlar oldu ve bu sene sekizincisi düzenlenen ve dünyanın en iyi 16 takımın katıldığı The International’da toplamda inanılması güç bir miktarda ödül dağıtıldı: Tam 25,532,177 Dolar! Turnuvanın finalinde ise OG rakibi PSG.LGD’yi (Evet doğru tahmin ettiniz, PSG yani Paris Saint-Germain!) çok çekişmeli bir seride 3-2 yenmeyi başardı ve birincilik ödülü olan 11,234,158 Doları kasasına koydu. İkinci PSG.LGD ise ikinci olmasına rağmen hiç küçümsenmeyecek 4,085,148 değerinde ödülü almayı başardı.

 • China Dota2 Supermajor 2018:

The International öncesi son büyük turnuva olan China Dota2 Supermajor 16 takıma ev sahipliği yaptı ve toplamda 1,500,000 Dolar ödül dağıttı. Bazı takımların TI’a katılma hakkını elde etmeye çalıştığı bazı takımlar için ise prestij halinde geçen turnuvayı Team Liquid kazandı. Final maçında Virtus.pro’yu 3-2’lik skorla alt eden Team Liquid 555,000 Dolarlık ödülü almaya hak kazandı.

 • The Kuala Lumpur Major:

TI sonrası yapılan ve 2018 son büyük Dota 2 turnuvası olan Kuala Lumpur Major’da toplam 16 takım yarıştı ve 1,000,000 Dolar değerinde ödül dağıtıldı. TI’dan sonra yapılan oyuncu transferleri ile birlikte yeni kadroları gözlemleme fırsatımızın olduğu bu turnuvayı ise Virtus.pro kazandı. Finalde karşılaştığı Team Secret’ı 3-2’lik skorla geçen Virtus.pro 350,000 Dolarlık ödül ve gelecek sene düzenlenecek The International 2019 için iyi bir sıralama yakaladı.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Evet, 2018 eSpor özetimiz bu kadar. Yıllar geçtikçe görüyoruz ki eSpor camiası çok büyük ve her gün büyümeye devam ediyor. Artan profesyonel oyuncu sayıları, oyuncu maaşları ve turnuva ödülleri de gösteriyor ki eSporcu olmak artık başlı başına bir meslek ve klasik sporların aksine fiziksel değil zihinsel becerinin ön planda olduğu bu sektörde eSporcu olmak her gün daha da cazip hale geliyor. Asla unutmamak lazım ne konuda olursa olsun azimle çalıştığınız sürece yapamayacağınız şey yok. 2018’e veda ediyoruz ve umarız 2019 sizin için hedeflerinize ulaştığınız güzel bir yıl olur.

 

Kaynakça:

 1. https://liquipedia.net/dota2/
 2. https://liquipedia.net/counterstrike/
 3. https://liquipedia.net/leagueoflegends/
 4. https://www.esportsearnings.com/

 

You must be logged in to post a comment.

Ara

Haberler


eBrawler - Rekabetçi eSports Platformu


Kendi takımınızı kurabileceğiniz komünitesi, evinizin rahatından katılabileceğiniz ödüllü turnuvaları ile eSpor hayallerinizi yaşamanıza çok az kaldı. Gelişmelerden haberdar olmak ve bizi desteklemek için mail listemize kaydolun, platformumuz açıldığı zaman ayrıcalıklı üye olma şansını yakalayın.