Fortnite oynarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte 10 Pro Tavsiyesi

 eBrawler geliyor!
  • Henüz yapım aşamasındayız.
  • Sitemizi şimdiden denemeye başlayan herkese teşekkürler!
  • E-posta listemize kaydolarak siteye dair en güncel haberlere ulaşabilirsiniz. 
  •  İlk oyunlarımız Fortnite, PUBG ve LoL olacak, sıkı durun!
author image BedriSeyhan | 0 Yorum | Temmuz 24, 2018

1. Paraşütü iyi ayarlayın!

İneceğiniz yeri “Battle Bus”tan önce haritada kararlaştırıp, seçtiğiniz konuma göre uygun bir mesafeden atlamak çok önemli. Çünkü oyunun başında kimsenin silahı olmadığı için, başlangıç çok kanlı oluyor ve en iyi inişi yapan en önce silaha ulaşıyor. Gerek kalmadıkça paraşüt otomatik olarak açılmadığı sürece inişte paraşütü açmayın, zaten çok uzaktaki bir hedefe gidiyorsanız buna gerek kalmayacaktır.

Otomatik paraşüt, irtifanıza bağlı olarak açılıyor. Yani bir dağın üzerindeyseniz daha erken açılacaktır. Geç açılması da istenen bir şey olduğu için yön tuşlarıyla kendinizi uygun şekilde konumlandırabilirsiniz.

 

 

2. Materyal toplayın!

Oyunda duvar örülebildiğini, base inşâ edilebildiğini unutmamak lazım. Hiç silahınız olmasa bile duvar örerek vurulmaktan kaçabilirsiniz. Özellikle açık bir alanda düşmana yakalandıysanız ve materyaliniz yoksa işler çok zorlaşacaktır. Malzemeniz olmazsa dağ, ev gibi yapılara tırmanamazsınız. Dolayısıyla oyundaki savaşmadığınız anlarda en çok materyal sağlayan ağaçlara, taşlara, sarı tahta kalıplara ve ev içerisindeki takımlara vurmayı unutmayın. Oyun içerisinde gizli “lama”lardan da epey bir materyal temin etmek mümkün.

Ağaç indirerek materyal toplarken dikkat edilmesi gereken bir durum var. Ağaçlar parçalandığı zaman uzaktan çok dikkat çekecek biçimde yıkılıyor. Bunun çözümü de ağaca yıkılmasına sebep olacak son darbeyi vurmamak. Belki 5-10 malzeme az tahtanız olur ama varlığını bilmediğiniz bi düşmana avantaj sağlamış olmazsınız.

 

 

3. Loot yapın!

Ne kadar çok loot yaparsanız o kadar çok kalkanınız, merminiz vb olur. Ayrıca silahlarınızın da kalitesi daha yüksek olur. Haliyle kazanma şansınız da loot miktarınızla doğru orantılı olarak artar.

Evlerde loot yaparken, tuzaklara ve pusan düşmanlara dikkat etmek lazım. Ayrıca bazen chestler çok yüksek absürd yerlerde olabiliyor. Onlara ulaşmak için bir basamak yolu yapmadan önce çevreye bir göz atmak gerekiyor, çünkü sinsi bir düşman siz tepeye yakınken yapınızın altını yok edip sizi öldürebilir.

 

 

4. Fırtınaya dikkat edin!

Oyunun başlangıcından bitişine, aldığınız tüm hareket kararlarında fırtına büyük önem taşıyor. Fırtınaya güvenli bölgeden uzakta bandaj veya medkitsiz yakalanmak istemezsiniz. Ne kadar iyi oynarsanız oynayın, önceden fırtınaya dikkat etmiş ve stratejik olarak güvenlinin merkezi bir noktadaki düşmana karşı işiniz zor olacaktır. Hatta dikkat etmezseniz oyunun sonunda harita çok küçüleceğinden son rakiplerin yönüne koşmanız gerekebilir. Hem fırtınadan kaçıp hem de kendinize duvar örmek hem de rakibe ateş etmek pek mümkün değil.

Fırtınada kaldıysanız veya kalacak gibiyseniz, zıplama platformu (jumppad) ve zıplama plakaları kullanabilirsiniz. Ayrıca 5. sezon ile ortaya çıkan “rift”ler sizi gökyüzüne ışınlayarak benzer bir şekilde uzağa seyahat etmenize olanak sağlar.

 

 

5. Sesleri iyi dinleyin!

Oyun Battle Royale olduğu için herkes herkesi öldürmeye çalışıyor. Yani birileriyle savaşırken arkanızdan başka birinin gelip “backstab” atması çok olası. Ateş ederken  de yaklaşan düşmanın ayak seslerini duymak kolay olmuyor, iyi bir kulaklığınız yoksa seslere iyice odaklanmak lazım. Ayrıca tuzak kurunca çok net bir ses çıkıyor ve bunu duyup çatışma sırasında ona göre hareket etmek gerekiyor. Onun dışında jumppad ve rift ile düşmanlar sinsice tepenize inebilir. Ama yeterince iyi dinlerseniz size yaklaştıkları zaman paraşütlerine vuran rüzgarın sesini duyabilirsiniz.

 

6. Takımınızla beraber hareket edin!

Eğer arkadaşlarınız ile birlikte oyuna giriyorsanız çok gerek kalmadıkça onlardan uzaklaşmayın. Solo takılmak belki bulduğunuz lootları paylaşmadığınız için güzeldir ancak sürüden ayrılanı kurt kapar. Solo oynayan birisi her zaman takım ile oynayanlara karşı dezavantajlı konumdadır. Neden 4v1 kapışanız ki? Eğer amacınız kazanmak değil de çılgın bir klip çıkarmaksa durum başka tabi.

 

 

7. Her gördüğünüz düşmana sıkmayın!

Tetiği çekmeden önce iki kere düşünün. Fırtınadaysanız, fırtına dışındaki adama ateş edip yerinizi belli etmeyin. Ayrıca iki tarafınızda da düşman varsa ve yeriniz bilinmiyorsa ateş etmek sizi zor duruma düşürebilir.

 

8.  “High Ground”a sahip olun!

Yukarıdan çatışmak her zaman aşağıdan çatışmaya göre avantajlıdır. Yüksek bir base inşâ etmek veya dağ tepesine konumlanmak büyük avantaj sağlar. Benzer bir şekilde yakın mesafeli çatışmada savaşırken düşmanın üstüne yukarıya doğru hızlı inşâ yapabilen kazanmaya daha yakın olur.

 

 

9. Silahlarınızı iyi organize edin!

Oyun sırasında 5 farklı slota sahipsiniz. Bu 5 slotu en verimli şekilde kullanmak sizi kazanmaya yaklaştırır. Bir uzak menzilli silah (AR, scar, burst vb.), bir yakın mesafeli silah (pump/tactical shotgun, smg), bir sniper, bir healer (bandaj, medkit, shield) taşımak tavsiye edilir. Kalan slotu el bombası vb. bir item veya roket-atar/grenade launcher ile doldurabilirsiniz. Tercihinize göre bunlardan birini 2. bir uzun menzilli silahla değiştirebilirsiniz, çünkü bazen merminiz bittiği zaman reload yapmak yerine 2. silaha geçmek sizi kurtarabilir.

Silahları iyi organize etmenin yanı sıra hep aynı silah sıralamasını da kullanmak çok faydalı olur. Çünkü eliniz belli bir süre sonra alışır hatta muscle memory dediğimiz olay sayesinde silah değiştirirken düşünmezsiniz. Aniden shotguna değişmek için gerekli refleks bu sayede sağlanmış olur.

 

 

10. Loot gözünüzü döndürmesin!

Savaş sırasında veya sonrasında çok loot yapmamaya çalışın. Loot yapacağım diye ölmek istemezsiniz. Herkesin öldüğüne ve etrafta sesi duyup gelen düşman kalmadığına emin olduktan sonra loot yapın. Benzer bir şekilde çatışmanız bittikten sonra loot yapıcam diye az kalan canınızı unutmayın. Kendinize güvenli bir base inşa edip canınızı düzelttikten sonra loot yapın.

You must be logged in to post a comment.

Ara

Haberler


eBrawler - Rekabetçi eSports Platformu


Kendi takımınızı kurabileceğiniz komünitesi, evinizin rahatından katılabileceğiniz ödüllü turnuvaları ile eSpor hayallerinizi yaşamanıza çok az kaldı. Gelişmelerden haberdar olmak ve bizi desteklemek için mail listemize kaydolun, platformumuz açıldığı zaman ayrıcalıklı üye olma şansını yakalayın.