Meta nedir? #1

 eBrawler geliyor!
  • Henüz yapım aşamasındayız.
  • Sitemizi şimdiden denemeye başlayan herkese teşekkürler!
  • E-posta listemize kaydolarak siteye dair en güncel haberlere ulaşabilirsiniz. 
  •  İlk oyunlarımız Fortnite, PUBG ve LoL olacak, sıkı durun!
author image Ege Barış Öncü | 0 Yorum | Ocak 16, 2019

Selam Brawler!

 

Bu yazı serisinde “meta” nedir, metayı anlamak neden önemlidir ve meta bilgimizi nasıl oyun oynayışımıza katabiliriz bunu konuşacağız. Seride hem League of Legends gibi eSpor kategorisindeki oyunlardan hem de geleneksel sporlardan konuyla ilgili örnekler vereceğiz. Küçük bir hatırlatma, bu yazının amacı sizi var olan metada farklı icatlar denemeye yöneltmek değil, amacımız bunun yerine metada olan değişmeleri anlamanıza ve ne konulara dikkat etmeniz gerektiğini kavramanıza yardım etmek.

 

 

“Meta” nedir?

 

Eğer League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Dota 2 vb. oyunları oynadıysanız meta kelimesini çokça duymuşsunuzdur. Peki ne bu meta? Meta çoğu zaman “oyunun içindeki oyun” olarak tanımlanır. Basit olarak bir oyunda başarılı olmak için o oyunun kuralları içerisinde kullanılacak en etkili yöntem olarak anlatılabilir. Arkadaşlarınızla bir oyunu oynamaya ilk başladığınız zamanı düşünün. En başta hepiniz oyunun basit mekaniklerine alışmaya çalıştınız ve oyunu temel bir düzeyde oynamaya başladınız.

 

En nihayetinde, oyunun sınırlarını kavradınız ve oyunla ilgili küçük püf noktaları fark ettiniz ve bunları avantaj elde etmek için kullandınız (Hatta bu bilgileri arkadaşlarınızla her zaman paylaşmadınız) ve sonuç olarak bu küçük değişimler kazanmanıza yardım etti. Bunu karşılığında arkadaşlarınız da size karşı stratejiler geliştirdi ve böylece en etkili yöntemi bulmak için küçük bir savaş başladı. Bu kısaca bir oyundaki metanın oluşum biçimidir.

 

Pozisyonlar: Basketbol ve League of Legends

 

Basketbolu örnek alalım. Oyunun kuralları bize sahada her takımdan 5’er oyuncu bulunması gerektiğini söylüyor. Bu kadar. Kuralların hiçbir kısmında takımda “Pivot” ya da “Şutör guard” gibi pozisyonların olması gerektiği yazmıyor. Bu pozisyonlar basketbol tarihinde zamanla oluşmuş ve oyunda başarılı olmak için en ideal diziliş haline gelmiş.

 

Modern basketboldaki beş pozisyon ve bu pozisyonların saha içi dağılımları.

 

League of Legends’a bakarsak da göreceğiz ki oyundaki her pozisyon için farklı bir meta oluşmuş. En basite indirgersek, Sihirdar Vadisi’nde oynanan her karşılaşma için sadece iki takımdan da 5’er oyuncunun rakip Nexus’u yok etmek için birer şampiyon seçmesi yeterlidir. Oyunun içinde olan diğer şeyler tamamen serbesttir ve tek limit oyunun ve şampiyonların mekanikleridir.

 

League of Legends’ı ilk oynadığınız zamanı düşünün, Kapalı Seçim oyun modunu kullanmanız gerekliydi. Siz ve takım arkadaşlarınız büyük ihtimalle ne yapmanız gerektiğini bilmiyordunuz. Büyük ihtimalle bir Ormancınız yoktu ve ya Üst ya da Orta koridorda 2 şampiyonla oynuyordunuz.

 

İşte League of Legends ilk çıktığı zaman oyun üç aşağı beş yukarı bu şekildeydi. Henüz oyunu oynamanın bir “doğru yolu” yoktu, bunu oyuncular kendileri bulmalıydı. Zaman geçtikçe oyuncular hem oyunu oynayarak hem de oyun üstüne düşünerek neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını bulmaya başladılar. Yavaşça en işe yarayan taktiği buldular ve günümüzde bildiğimiz beş rol oluşmaya başladı.

 

 

Şu anda kullanılan beş rol standart halinde, ama kim bilir? Belki şu anda henüz keşfedilmemiş daha iyi bir yöntem vardır. League of Legends için şu an kullanılan 5 rol en azından haritadaki konumları olarak değişecek gibi durmuyor ama her rolü oynamanın tekniği zamanla değişme göstermeye devam edecek. Geçmişe bakarsak, ama çok eskiye, League of Legends’da meta yeni yeni oluşmaya başlarken takımlar genelde orta koridora tek başına bir saldırı gücü taşıyıcısı, üst koridora ise yine yalnız bir yetenek gücü ağırlıklı bir şampiyon yolluyorlardı. Zamanla yetenek gücü ağırlıklı şampiyonlar orta koridora yöneldi ve üst koridora ise daha dayanıklı şampiyonlar görmeye başladık.

 

Tekrar basketbola bağlarsak, pivot pozisyonunun yıllar içinde büyük değişme gösterdiğini görebiliriz. Bundan 10 yıl önce basketbol takımları genelde oyun planlarını bu pozisyon üzerinden  yapardı. Takımların hücumları genelde topu potaya yakın bir noktada boyu çoğunlukla 210 cm’yi geçen pivotlarla buluşturmak üzerine kuruluydu. Pivotun görevi ise kuvvetini kullanarak potaya yaklaşmak ve yüksek yüzdeli atışlar kullanmaktı.

 

 

Yıllar geçtikçe oyun hızlanmaya başladı ve oyunun odağı büyük pota altı oyuncularından uzaklaşmaya başladı. Profesyonel sahneye katılan yeni oyuncular oyun temposunu iyi hızlandırıyorlardı ve üçlük atışları oldukça iyiydi. Takımlar da bu özellikleri kullanan stratejiler geliştirmeye başladı ve eskiden maçları domine eden uzun oyuncular artık yeni nesil şutörleri savunmak için çok yavaş kalmıştı. Aynı zamanda bu oyuncuların hücum güçleri de azaldı çünkü genelde attıkları iki sayılık basketlere rakip üçlüklerle cevap veriyordu.

 

 

 

Tahmin edin daha sonra ne oldu? Zamanla eskiden alışık olduğumuz pivot pozisyonu kayboldu ve yerine bugünlerde gördüğümüz uzun oyuncular geldi. Yeni nesil pivotların boyları eski zamanlarda olduğu gibi 210-220 cm aralığında ama yetenekleri takımlarındaki oyun kuruculara daha benzer ve evet doğru bildiniz, artık yüksek isabet yüzdesiyle 3 sayılık atışlar kullanıyorlar.

 

Buradaki ana nokta şu: League of Legends da olsa basketbol da olsa veya başka bir oyun da olsa, mücadele ortamının doğası gereği bu oyunları oynama tarzı zaman içerisinde değişecek ve gelişecek. Burada önemli olan bu stratejileri kavramak ve bu taktiklerin ne zaman ve ne şekilde değiştiğini anlayabilmek.

 

Yazı serisinin ilk bölümü bu kadar. İkinci bölümde metayı takip etmenin neden önemli olduğunu ve metanın değişmesine neden olan faktörleri konuşacağız. Takipte kalın!

You must be logged in to post a comment.

Ara

Haberler


eBrawler - Rekabetçi eSports Platformu


Kendi takımınızı kurabileceğiniz komünitesi, evinizin rahatından katılabileceğiniz ödüllü turnuvaları ile eSpor hayallerinizi yaşamanıza çok az kaldı. Gelişmelerden haberdar olmak ve bizi desteklemek için mail listemize kaydolun, platformumuz açıldığı zaman ayrıcalıklı üye olma şansını yakalayın.